reklama

Gruzínsko - krajina zvykov a tradícií

Priatelia, kamaráti a ostatní náhodní návštevníci tohto môjho prvého článku, dovoľte mi, aby som vám napísala pár slov o rodnej krajine mojej mamy, o Gruzínsku. Dôvod tohto príspevku je akýsi môj podvedomý pocit, že by ľudia mali vedieť čo to o tejto krajine. Niektorí ľudia chcú vedieť viac, iní by mali chcieť vedieť viac. Viac - tým myslím nie len to, aké je hlavné mesto. V tomto článku vám prinesiem rôzne zaujímavosti o tomto štáte, ale nebudú to informácie, o ktorých sa učí v škole a ani ich bežne nenájdeme na internete. Sú to veci, ktoré pri návštevách Gruzínska zachytili moje zmysly.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

 To, čo by sme mali v prvom rade o Gruzínsku vedieť je, že hlavné mesto sa volá Tbilisi. Prečo práve Tbilisi? Tak ako aj názvy miest ako sú Bratislava alebo Praha, aj Tbilisi má svoj pôvod. Tbilisi založil pán, menom Vachtang Gorgasali. Keď ešte toto mesto neexistovalo, kráľ Vachtang na tomto území v 5.storočí našiel teplú vodu, a preto sa začal stavať mesto. Pomenoval ho podľa slova "tbili" - čo znamená teplý.

Gruzínsko je krajina, kde sa neklope na dvere, len vstúpite dovnútra, usadia vás bez vyčítavého pohľadu, avšak s teplým srdcom vás priateľsky pohladia a pohostia. Gruzínci zvyknú hovorievať: "Prichádzať k stolu je slobodná vôľa hosťa, odchádzať je vôľa domáceho pána". Pri stole mávajú svoje miesto aj múdre a vtipné reči, či družný spev. O zábavu pri stole sa stará tzv. tamada, ktorý je zväčša pán domu alebo pozývajúci. Stolovanie tam nie je veľmi náročné, ak máte veľké stoly a prázdne žalúdky. Gazdiné navaria a napečú množstvo jedál každého druhu, každej chuti a všetko je položené na stole. Príkladom takto preplneného stola bol stôl na mojej narodeninovej hostine. A to sme sa ešte krotili.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Regióny Gruzínska sa líšia nielen krojmi, obyčajmi a piesňami, ale aj kuchárskym umením, v ktorom popredné miesto zastávajú bylinky a korenie. Namiesto horčice sa používa kyslastá omáčka "tkemali", pripravená z divých sliviek a ostrej papriky, obľúbená v celom štáte. Nväščine územia sa v kuchyni používajú mlete vlašské orechy aj v kombinácii s mäsom. Všade je rozšírený šašlik, po gruzínsky "mcvadi", priprvovaný na otvorenom ohni z hydiny, z teľacieho alebo jahňacieho mäsa. Do jedálnych lístkov Gruzíncov patria aj ryby (najmä pstruhy), syry (napríklad slaný kravský "sulguni"), sladké klobásky "čurčchela, ktoré sú vyrobené tak, že na niť sa navlečú orechy a polejú sa uvarenou omáčkou z muštu a múky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Gruzínska kuchyňa neslúži iba nasýteniu, ale je aj spoločenskou udalosťou, ktorá je spojená s gurmánstvom, o čo sa pričinili vo veľkej miere gruzínske vína. Pri stole vyzýva ostatných k prípitku každý muž a s ním si teda pripijú všetci, potom sa vymenia a pokračuje to stále dokola, až kým nemajú dosť. Aby vytriezveli a aby zábava stúpala, využívajú veľmi efektívnu metódu. Gruzínske tance.

Každý región má svoj vlastný tanec a kroj. Svoje zvyky a tradície. Najznámejším gruzínskym tancom je Kartuli. Divákom môže pripomenúť svadbu. Kartuli je romantický tanec. Základom je muž, žena a hudba. Tanec zahŕňa jemnosť a pôvab ženy, dôstojnosť a lásku muža. Muž si pri tancovaní drží od ženy odstup, ale pozerá sa na ňu, akoby bola jediná na celom svete. Na druhej strane, žena pozerá sklopenými očami po celý čas na podlahu ako labuť na hladkom povrchu jazera. Dievčatá pri takmer každom gruzínskom tanci majú dva zapletané vrkoče. Tance majú obrovský úspech aj v zahraničí. Vychutnávajú si ich aj turisti z celého sveta. Veľmi známym tanečným súborom sú napríklad Erisioni alebo Suchišvilebi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Gruzínsko sa postupne premieňa na jedno krásne turistické centrum. Čoraz viac ľudí sem chodí na dovolenky, do miest pri Čiernom mori, ako sú: Batumi, Kutaisi, Poti, Suchumi a podobne. Do krajiny prichádza veľa zahraničných investorov a začínajú stavať hotely a všetko rekonštruovať. Za toto všetko gruzínsky národ vďačí ich súčasnému prezidentovi Georgijmu Margvelašvilimu.

Silvia Beláková

Silvia Beláková

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študujem ekonomickú teóriu a žurnalistiku na EU v BA, píšem články z oblasti kultúry alebo cestovania, vymýšľam rôzne poviedky, romány, básničky, texty piesní, a pod. Mojou vášňou je hudba, písanie a čítanie. Riadim sa heslom: Ver, bež a dokážeš. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu